Výrobky
Lithium Trolling Motor Battery 24v
2.Track the battery's condition (charge, discharge, power, temperature, cycle life, etc.) and modify the information for various uses.
3.Since many of the existing external heating blanket choices cannot detect the internal temperature of the cells and may not be fully effective at heating the battery throughout, uniform internal heating is a crucial component of our cold-weather performance batteries.

Product Description
1.Higher qualified cylindrical cells
2.Track the battery's condition (charge, discharge, power, temperature, cycle life, etc.) and modify the information for various uses.
3.Since many of the existing external heating blanket choices cannot detect the internal temperature of the cells and may not be fully effective at heating the battery throughout, uniform internal heating is a crucial component of our cold-weather performance batteries.
4.More stable and firm internal structure
Battery specification
| Physical Dimensions | 12.0" x 6.6" x 8.26" (305 x 169 x 210 mm) |
| BCI Group Size | Group 27 |
| Weight | 28.0 lbs (22 kg) |
| Water Rating | IP65 |
| Terminal Type | M8 x 1.25" |
| Terminal Torque | 80-100 in-lbs (8-10 N-m) |
| Case Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene - Flame Retardant |
| Cell Type | LiFePO4 |
| ominal Voltage | 25.8V |
| Nominal Capacity | 60 Ah @0.5C |
| Capacity (watts) | 1536W |
| Parallel Connection | Max. 6 units |
| Series Connection | Max. 2 units |
| BMS | 8S60A |
| Circuit Protection |
Over charge, Over discharge, Over current, Over temp, Short circuit, Balance, Automatic Fault Recovery |
| Cycle Life |
3000 times Cycles @100%DOD and 6000 times @80% DOD |
| Self Discharge |
Less than 3% per Month |
| Charge Efficiency |
100% @0.2C |
| Discharge Efficiency |
98-100% @1C |
More pictures:


Application

Package


Populárne Tagy: lithium trolling motor battery 24v, China, suppliers, manufacturers, factory, buy, price, best, cheap, for sale, in stock, free sample










